# pokec
184673 zpráv • strana 140/1847
tree 木 22.06.2025 19:37
<@403204367345254402> spekulace je jedna věc, důležitější jsou ale normální platby a finanční operace
Swordfish 22.06.2025 19:37
Proste jsme u konce te krypto party, kdy musi prijit vystrizliveni ze cele to crypto je sice super, ale ne tak jak se x let tvrdilo.
Swordfish 22.06.2025 19:37
@tree 木 <@403204367345254402> spekulace je jedna věc, důležitější jsou ale normální platby a finanční operace
Saylor by mohl nesouhlasit.
🤣 1
tree 木 22.06.2025 19:38
@Swordfish Proste jsme u konce te krypto party, kdy musi prijit vystrizliveni ze cele to crypto je sice super, ale ne tak jak se x let tvrdilo.
to nevim jak myslíš, fundamentově se nic moc nezměnilo
Swordfish 22.06.2025 19:38
Fundamentalne ne, jenze prisel shift, kdy fundament je nedulezity.
(upraveno)
Viz dnesni operace, jaky vliv ma posraty iran a jeho islam/jaderko s cenou bitcoinu? Zadnou? No presne proto to slo zase dolu.
tree 木 22.06.2025 19:40
nevim, dle mého se změnilo jenom to, že ekosystém dospívá a je míň spekulačních příležitostí... Lidé se postupně učí s tím otvřeným systémem pracovat a neskočí už třeba na to, na co by skočili před pár lety
Plastex 22.06.2025 19:41
No kdyz uz tu jedete rozumovani tak co krypto a kvantove pocitace? Nedavno rikali ze s nastupem teto technologie krypto konci:-) a v druhem článku jsem cetl ze kvantove PC budou relativne bezne za 5 let 🙂
Swordfish 22.06.2025 19:41
@tree 木 nevim, dle mého se změnilo jenom to, že ekosystém dospívá a je míň spekulačních příležitostí... Lidé se postupně učí s tím otvřeným systémem pracovat a neskočí už třeba na to, na co by skočili před pár lety
Tve argumenty jsou hodne krasny ale nejsou zakotveny v realnym svete, kde crypto neni dulezity. (Decentralizce je mrtva)
tree 木 22.06.2025 19:41
@Swordfish Viz dnesni operace, jaky vliv ma posraty iran a jeho islam/jaderko s cenou bitcoinu? Zadnou? No presne proto to slo zase dolu.
co ty víš, třeba z toho má Saylor blbou náladu a tak něco pustil
Plastex 22.06.2025 19:42
@tree 木 co ty víš, třeba z toho má Saylor blbou náladu a tak něco pustil
To by se asi vedelo ne? Seylorovi wallety jsou verejne 🙂
Swordfish 22.06.2025 19:42
@tree 木 co ty víš, třeba z toho má Saylor blbou náladu a tak něco pustil
Ten si pusti maximalne do zili, pac tam ma dost penez a nemuze prodavat ve ztrate.
Mozna ze za 100 let, az bude obyvany Mesic a Mars, se bude krypto hodit. To je dle me cesta. Pouziti univerzalniho vesmirneho penizu. Ale snaha aplikovat nove penize na stavajici svet, takovou vizi jsem davno opustil.
tree 木 22.06.2025 19:45
@Swordfish Tve argumenty jsou hodne krasny ale nejsou zakotveny v realnym svete, kde crypto neni dulezity. (Decentralizce je mrtva)
Já fakt nevidím proč by měla bejt decentralizace mrtvá, naopak možností máme mnohem víc než jsme měli před lety. Těch lidí co se o to zajímá je taky mnohem víc. Nevim co tě vede k tomu myslet si že je mrtvá.
Nemůže to být tak že byla vlastně "mrtvá" celou dobu, jenom to tak nevypadalo kvůli všemu tomu marketingovýmu balastu a bublině?
Swordfish 22.06.2025 19:46
@tree 木 Já fakt nevidím proč by měla bejt decentralizace mrtvá, naopak možností máme mnohem víc než jsme měli před lety. Těch lidí co se o to zajímá je taky mnohem víc. Nevim co tě vede k tomu myslet si že je mrtvá.
Za dobu existence bicoinu, vic firem ma vic penez a dat = centralizou. Je mene decentralizace.
Bitcoin nepomohl, za jeho existence doslo ke zhorseni situace.
Jestli se tohle zmeni za 20 let, moje koule se rozbila ale nemam rad krasnou utopii, vidim to spis na dystopii.
tree 木 22.06.2025 19:48
Bitcoin se stal kultem a byl pohlcený wall street a brzy bude plně integrován do současného finančního systému. Ten už nám nepomůže. V Ethereu a dalších je ale pořád naděje
Swordfish 22.06.2025 19:48
@tree 木 Bitcoin se stal kultem a byl pohlcený wall street a brzy bude plně integrován do současného finančního systému. Ten už nám nepomůže. V Ethereu a dalších je ale pořád naděje
blah blah (promin ale vira je mrtva)
imho
tree 木 22.06.2025 19:48
Haha víra. Dle mého je to spíš technologický progress
prostá evoluce
Swordfish 22.06.2025 19:49
Rad se s tou virou svezu. Tesim se, jen to nepredpokladam (v blizsich letech)
(upraveno)
tree 木 22.06.2025 19:51
To je ale neoptimální přístup ke kryptu, z kterýho pak plyne ta tvoje pesimistická zkušenost. Lepší je srát na spekulaci a prostě ho používat 😄
Ta volatilita a cena základních tokenů je podstatná vlastně jen pro poplatky který platíš za transakci... pro všechno ostatní je naprosto volitelná. Pokud ti vyhovuje víc fiat, můžeš používat stablecoiny.
I když budeš mít v peněžence centralizovanej stablecoin, tak máš pořád nesrovnatelně víc svobod a možností než když máš peníze v bance nebo na revolutu
<@403204367345254402> Fakt je skvělej pocit bejt prakticky bank-free - můžeš svoje peníze poslat prakticky kdykoliv kamkoliv, bez odstávek systému a KYC a dalších pičovin
Tohle není utopie. Tohle je realita 🙂
ČR je nejvíc bitcoin maximalistická země na světě, takže chápu ten pesimismus pramenící z toho co se řeší v mainstreamu. Pořád dokola se tam točí že ethereum nic neřeší - ale reálnej vývoj už tohle dávno vyvrátil a už jsme trošku jinde....
Řekl bych že počet lidí, kteří mají v eth ekosystému všechny svoje úspory a denně to používají na reálný výdaje dávno překročil počet bitcoin lidí. Můžou to bejt desetitisíce lidí, možná statisíce (?) .. a tohle jenom poroste
🤔 1
Největší problém eth je špatná privacy, ale tohle se začíná seriózně řešit.. a Vitalik přikyvuje 😄
tree 木 22.06.2025 20:34
stejně jako smrt twitteru a přechod na nový decentralizovaný sociální sítě 😄
v ČR nás už může bejt třeba 2-3 tisíce aktivních lidí 😄
Swordfish 22.06.2025 20:42
ja na x nejsem, vadi to? 😄
ja jaksi podnikam, to co delam, delam velice dobre za velkmi solidni peniz, mam rust a nejak nepotrebuji socilani site, bitcoin ani eth
ale mozna to delam spatne 😄
tree 木 22.06.2025 20:47
tak možná ne pro tebe, ale pro spoustu lidí jsou svobodný peníze a sociální sítě docela užitečný
těžko si představit že zmízí touha lidí po tom komunikovat s ostatníma a nebo touha po svobodě
Swordfish 22.06.2025 20:52
Dobroserství nemám rád.
tree 木 22.06.2025 20:53
technologická evoluce
... a společenská. Demokracie přestává fungovat v dnešním světě. Potřebujeme alternativy.
bitcoin je jedna alternativa, která se nepovedla. Těch pokusů ale máme neomezeně, a jednou se to povede 🙂
Dnešní společnost není připravená na krypto a to co přináší
😮 1
Swordfish 22.06.2025 20:55
Ondra konci diskuzi, nema co dal nabidnout.
😆 1
tree 木 22.06.2025 20:56
Škoda, vypadalo to že se někam dostáváme 🙂 Místo toho klasický etatistický: mám svůj fiat a jsem spokojenej ... 😄
Swordfish 22.06.2025 20:57
Zitra muzeme pokracovat. Na to se mohu tesit.
👍 1
tree 木 22.06.2025 20:59
Tak mezitím můžeš zapřemýšlet nad trendem omezování hotovosti, AML/KYC kontrol bankovních účtu, CBDC ..a zda si nemyslíš že to směřuje k totálnímu finančnímu sledování a kontrole. Kde je ten limit kde ti to začne vadit? Až zavedou fiat s expirací, který budeš muset utratit do pár dnů? 😄
(upraveno)
Swordfish 22.06.2025 21:00
Ondra has left the session. Do you want to continue?
👋 2 💤 1
tree 木 22.06.2025 21:01
Nějaký jiný pesimista zde? 😄
(upraveno)
Miloš 23.06.2025 05:26
@tree 木 Nějaký jiný pesimista zde? 😄
😄here!
Ale když srovnám nynější počet členů tohoto DSC třeba s loňským stavem touto dobou tak mohu konstatovat že pesimistů zde ubývá🤷
(upraveno)
😄 2
Beeman 4.0. 23.06.2025 10:48
<@397625533283958787> podle mne krypto neni svobodné. S ETF se stalo pískovištěm velkych společností, miliardářů a politiků. Místo toho aby si jelo svoje reaguje na kszdou ptakovinu stejne jako akciove trhy. Proč? Protože se stalo loutkou.
👍 2 💯 1
Petr Langr 23.06.2025 11:28
@tree 木 Tak mezitím můžeš zapřemýšlet nad trendem omezování hotovosti, AML/KYC kontrol bankovních účtu, CBDC ..a zda si nemyslíš že to směřuje k totálnímu finančnímu sledování a kontrole. Kde je ten limit kde ti to začne vadit? Až zavedou fiat s expirací, který budeš muset utratit do pár dnů? 😄
historie je plna chytrych lidi ktery presne definuji problemy ale nabizeji reseni ktera z vice duvodu nenastanou/nejsou realna/skoro nikdo o ne nestoji/nevi se o nich...
Petr Langr 23.06.2025 11:34
@Beeman 4.0. <@397625533283958787> podle mne krypto neni svobodné. S ETF se stalo pískovištěm velkych společností, miliardářů a politiků. Místo toho aby si jelo svoje reaguje na kszdou ptakovinu stejne jako akciove trhy. Proč? Protože se stalo loutkou.
vse co je vyuzitelne/zneuzitelne bude pouzite naplno co to pujde.. je to tak uplne v poradku. jen to casto koliduje s nasima predstavame.
BTC se dost povedl jen to proste neni "dobro ktery ostatnim lidem rekne jak se maji chovat vic podle mych predstav..."
👍 1
Miloš 23.06.2025 15:57
@Beeman 4.0. <@397625533283958787> podle mne krypto neni svobodné. S ETF se stalo pískovištěm velkych společností, miliardářů a politiků. Místo toho aby si jelo svoje reaguje na kszdou ptakovinu stejne jako akciove trhy. Proč? Protože se stalo loutkou.
Přesně!
tree 木 23.06.2025 17:34
@Beeman 4.0. <@397625533283958787> podle mne krypto neni svobodné. S ETF se stalo pískovištěm velkych společností, miliardářů a politiků. Místo toho aby si jelo svoje reaguje na kszdou ptakovinu stejne jako akciove trhy. Proč? Protože se stalo loutkou.
To že je krypto vnímané hlavně jako spekulační nástroj a tvoří se ETFs není dle mého kvůli velkým společnostem nebo politikům... ale protože to tak lidé chtějí. Většina lidí v kryptu je kvůli spekulaci a velký společnosti a politici na to jen reagujou a dávají lidem co chtějí.
Z tohodle ohledu se podle mě poslední roky vůbec nic nezměnilo. Lidé pořád zajímá především jen spekulace, a všechno co se děje je jenom odrazem. Krypto samotné je pořád svobodné, svobodnější a decentralizovanější než kdy bylo.
Pro mě bylo krypto vždy hlavně o nějaký osobní odpovědnosti jednotlivců. Krypto nikdy nemůže fungovat na principu dnešních "demokracií" kdy jsou lidi zvyklí že se o ně postará někdo druhý (většinou stát), resp. kdy jsou zvyklí na to že většina rozkazuje menšině jak má žít.
tree 木 23.06.2025 17:52
Krypto bylo odjakživa jen loutkou nebo nástrojem či prostředkem k dosažení něčeho... pro většinu lidí je to nástroj jak si bezpracně nahrabat peníze. Bohužel. Ale to už je roky stejné, nyní se jen zvětšila celková adopce, takže je to mnohem víc patrné a do očí bijící.

Nicméně - to pořád nic nemění na tom, že v kryptu existuje skupina lidí, pro které spekulace není hlavní a jsou tu hlavně kvůli těm základním principům. I tyhle lidi přibývají, i když menším tempem než ti spekulanti.
Pořád dle mého platí - to jaká bude budoucnost krypta nezáleží na velkých firmách, politicích nebo miliardářích - ale záleží to na každém z nás.
tree 木 23.06.2025 18:01
BTW, Podle mě neexistuje ekosystém kde by měl jednotlivec takovou moc něco ovlivnit a změnit jako má v kryptu. Pokud má člověk nějaký cíl a sen, je dost reálné si ho v rámci krypta nějak splnit. Miliardový a velmi užitečný projekty jako Uniswap vznikly jenom protože jeden-dva lidi měli nějakou vizi.. podobně je to třeba s UTXO konferencí, která vznikla jenom protože to jeden člověk neúnavně pushoval (já). Těch možností jak se sebe-realizovat a posunou ekosystém dál z pohledu jednotlivce je strašně moc.. stačí jen chtít.
tree 木 23.06.2025 18:07
Lamentovat někde na discordech a říkat "krypto není svobodné" a "je to jen loutka miliardářů" je naprosto k ničemu. Takhle to nefunguje. Krypto je nové paradigma fungování, vyžadující evoluci celkové společnosti k větší odpovědnosti, a menší závislosti na státu a dalších "institucí", kteří říkají co máte dělat. Místo lamentování se ptejte - co jsem pro krypto a ty základní myšlenky udělal já?
tree 木 23.06.2025 18:23
Bitcoin je fail, protože jeho komunita už totálně rezignovala na nějakou odpovědnost jenotlivce a jen replikují současný systém influencerů a hierarchie, kdy máte někde na topu pár lidí kteří určují diskurz, co máte říkat a dělat a zbytek jsou jen ovečky nebo plebs, na kterém nikomu nezáleží. Kolektivismus pomalu začíná převládat na individualismem. Naštěstí máme ale i jiné kryptoměny 🙂
Swordfish 23.06.2025 18:34
@tree 木 Lamentovat někde na discordech a říkat "krypto není svobodné" a "je to jen loutka miliardářů" je naprosto k ničemu. Takhle to nefunguje. Krypto je nové paradigma fungování, vyžadující evoluci celkové společnosti k větší odpovědnosti, a menší závislosti na státu a dalších "institucí", kteří říkají co máte dělat. Místo lamentování se ptejte - co jsem pro krypto a ty základní myšlenky udělal já?
To lamentovani ("krypto není svobodné" a "je to jen loutka miliardářů") asi hlavne ty, nam je to jedno 😄
tree 木 23.06.2025 18:38
ETH promo:

Já jsem v duši cypherpunker - a myslím že se tyhle myšlenky přesunuly z Bitcoinu na Ethereum, které nyní pokračuje v té původní vizi. Eth není určitě ideální, ale pořád je to komunita, kde si vážíme jednotlivců a jejich diverzity, nebo různých názorů a přístupů. Nemám pocit že by ethereum komunita tvořila nějakou hierarchii ala bitcoin, s nějakýma debilama ala Saylor v čele. Vitalik má respekt, protože je to genius a má skvělý nápady, ne protože nakoupil brzy (což je většina "btc" influencerů). Teď jsem byl v Berlíně pomáhat klukům z Web3Privacy Now s hackathonem a viděl jsem tam Vitalika jak přicházel úplně sám pěšky na registraci jako každej návštěvník... žádný VIP a další pičoviny 🙂
tree 木 23.06.2025 18:42
@Swordfish To lamentovani ("krypto není svobodné" a "je to jen loutka miliardářů") asi hlavne ty, nam je to jedno 😄
Kdybych věřil že je to vám všem jedno, tak bych neztrácel energii tu něco psát 😉
(upraveno)
tree 木 23.06.2025 18:57
Pokud je vám to jedno, pak je dobrý si uvědomit, že vždy budete jen "otroci" toho co chtějí lidé kterým to jedno není. Což v kryptu můžou být lidi jako jsem já, ale taky i zlí lidé, kteří už nemají tak dobré úmysly a jde jim jen o vlastní profit.

I to že existuje tehle discord, je kvůli lidem kterým to jedno není. Konkrétně mě 🙂 Bez mýho pushe by se do toho Vláďa asi nikdy nepustil.
👍 1
tree 木 23.06.2025 19:05
„Svět patří těm, co se neposerou.“ — Charles Bukowski
tree 木 23.06.2025 19:16
Už od začátku jsem věděl, že tohle bude spíš taková "degen" komunita se spoustou šumu a nesmyslů, hlavně o té spekulaci. Což je naprosto legit, očekával jsem že se ale pár jednotlivců, kteří budou chtít něco víc přecijenom najde... V rámci Gwei.cz si většina původních členů našla v kryptu svůj smysl, založili vlastní krypto projekty, nebo se přidali k současným - posunuli se dál jako jednotlivci a nyní posouvají celý ekosystém. Nicméně tady mám pocit, že se to příliš nepovedlo, a mnoho lidí ty neskutečný příležitosti co jsme měli si nechala utéct.... neproměnili se z konzumentů na tvůrce, spoluautory.
(upraveno)
tree 木 23.06.2025 19:25
Pokud už někoho ty moje kecy serou, tak napište 🙂 Ale uvítal bych spíš diskuzi.. jak to vidíte vy
(upraveno)
Swordfish 23.06.2025 19:32
@tree 木 Pokud už někoho ty moje kecy serou, tak napište 🙂 Ale uvítal bych spíš diskuzi.. jak to vidíte vy
ja tohle rad ctu, jenom ne vzdy chci reagovat
Jsi chytrý člověk, jen máš lehce odlišné vidění světa, než já.
(upraveno)
👍 1
tree 木 23.06.2025 19:45
@Swordfish Jsi chytrý člověk, jen máš lehce odlišné vidění světa, než já.
Jakou roli v tvém vidění světa hraje odpovědnost jednotlivce?
Upřímně je pro mě docela těžké dešifrovat, jaké to vidění je. Žiju už pár měsíců v severních čechách na vesnici s pár stovkama obyvatel a mám z těch lidí velmi podobné pocity. Mají odlišné vidění světa, ale jaké je mi záhadou.. spíš mi to přijde jen jako takový nikdy nekončící pesimismus křížený s bezmocností, že člověk nic nezmění a bude jen navždy loutkou systému. To mi přijde spíš jako rezignace na to nějak vidět svět.
Možná je to o definici toho "vidění světa" - pro mě je to současný stav A ZÁROVEŇ i nějaké vidění budoucnosti kam se posouvat
Miloš 23.06.2025 19:48
@tree 木 Jakou roli v tvém vidění světa hraje odpovědnost jednotlivce?
Upřímně je pro mě docela těžké dešifrovat, jaké to vidění je. Žiju už pár měsíců v severních čechách na vesnici s pár stovkama obyvatel a mám z těch lidí velmi podobné pocity. Mají odlišné vidění světa, ale jaké je mi záhadou.. spíš mi to přijde jen jako takový nikdy nekončící pesimismus křížený s bezmocností, že člověk nic nezmění a bude jen navždy loutkou systému. To mi přijde spíš jako rezignace na to nějak vidět svět.
Bydlím na podobné vesnici…jen ve východních čechách…a ty lidi tam vnímám hodně podobně jak ty píšeš…jenom si myslím že jsou svým způsobem šťastní, jen to nedávají navenek znát…anebo si to třeba ani neuvědomují. Každopádně, neměnili by…
👍 1
Ponke 23.06.2025 19:49
@tree 木 Pokud už někoho ty moje kecy serou, tak napište 🙂 Ale uvítal bych spíš diskuzi.. jak to vidíte vy
Ja jsem rad, ze sem nekdo neco pise a je to zajimave.
💛 1
Plastex 23.06.2025 19:50
@tree 木 Pokud už někoho ty moje kecy serou, tak napište 🙂 Ale uvítal bych spíš diskuzi.. jak to vidíte vy
Taky mě to baví a ještě před pár lety bych byl na stejné vlně jako ty. Bylo to období, kdy existovalo jen pár projektů, dalo by se říct, že scamů bylo minimum, a za každým projektem stáli chytří lidé, kteří odvedli skutečnou práci.

Dnes je to bohužel úplně jinak – 99,9 % projektů jsou čisté scammy, a ten zbytek, který na začátku scamy nejsou, se do nich často časem tak nějak plynule přemění. Často je to způsobeno tím, že si vytvoří vlastní token, který ale ve skutečnosti nepotřebují. Tím projekty vlastně ohodnotí – a od té chvíle jejich hodnota už jen klesá. V očích lidí to pak působí jako mrtvý projekt.

Vývojáři navíc často čelí velkému tlaku a kritice na platformách jako X nebo Telegram, a dostávají takovou sodu, že to nakonec spousta z nich vzdá.
👍 1
Ponke 23.06.2025 19:52
By me zajimalo kolik tady jeste zustalo lidi?
💯 2
Plastex 23.06.2025 19:53
Legit projekty kterym bezmezne verim a nebojim se tam pripojit penezenku jsou ethereum, uni avve atd, proste takovy ty dinosauři.
tree 木 23.06.2025 19:54
@Miloš Bydlím na podobné vesnici…jen ve východních čechách…a ty lidi tam vnímám hodně podobně jak ty píšeš…jenom si myslím že jsou svým způsobem šťastní, jen to nedávají navenek znát…anebo si to třeba ani neuvědomují. Každopádně, neměnili by…
Chápu jak to myslíš. To je ale hodně imo dáno tím že člověk je strašně přizpůsobivej tvor, kterej si zvykne na všechno. Kdyby člověk udělal průzkum mezi severokorejcema, pravděpodobně by ti taky řekli že by neměnili.. stejně tak otroci kdysi, taky měli svoje jistý.. Asi to není o tom lidem něco vnucovat, ale spíš jim dát informace a možnosti aby to mohli změnit, až to sami budou chtít.
Plastex 23.06.2025 19:55
Vse ostatni nevim jestli to nakonec nebude nejaky shit, viz treba nedavno OM, vim rikalo se ze to je divne, byly tam naznaky ze to neni uplne ok, ale ty kraso melo to snad 8mld nebo kolik nez to zdechlo, vyvojari to sundali.
(upraveno)
tree 木 23.06.2025 19:58
@Plastex Taky mě to baví a ještě před pár lety bych byl na stejné vlně jako ty. Bylo to období, kdy existovalo jen pár projektů, dalo by se říct, že scamů bylo minimum, a za každým projektem stáli chytří lidé, kteří odvedli skutečnou práci.

Dnes je to bohužel úplně jinak – 99,9 % projektů jsou čisté scammy, a ten zbytek, který na začátku scamy nejsou, se do nich často časem tak nějak plynule přemění. Často je to způsobeno tím, že si vytvoří vlastní token, který ale ve skutečnosti nepotřebují. Tím projekty vlastně ohodnotí – a od té chvíle jejich hodnota už jen klesá. V očích lidí to pak působí jako mrtvý projekt.

Vývojáři navíc často čelí velkému tlaku a kritice na platformách jako X nebo Telegram, a dostávají takovou sodu, že to nakonec spousta z nich vzdá.
S tímhle nesouhlasím. Už když jsem se začal o krypto začal zajímat okolo 2017/2018 tak to bylo prakticky stejné (drtivá většina projektů scam) - jen se to dělalo jinak, na jiných platformách a jinými způsoby. Předtím se tvořili separátní coiny a jednoúčelové blockchainy, dneska jsou to spíš smart-kontrakty, parachainy, L2s atp.
Shady 23.06.2025 20:00
@tree 木 Pokud už někoho ty moje kecy serou, tak napište 🙂 Ale uvítal bych spíš diskuzi.. jak to vidíte vy
Ja som na tom nejak podobne ako väčšina tu. Spočiatku ma to krypto neuveriteľne bavilo, skúšať nové projekty, vznikalo toho fakt veľa a úplne neuveriteľné veci na tú dobu. To bol tuším rok 2021.. posledné roky to je ale o tom že príde nový chain, kde vznikne zase len plno dexov, lending platforiem a vždy je to o tom istom dokola. Mám tisícky transakcii na rôznych chainoch, ale už to je z mojej strany čisto len o lovení airdropov. Akurát že už posledné obdobie to je celé nahovno, projekty väčšinu tokenov rozdelia sebe a insiderom (česť výnimkam ako Hyperliquid). Aktuálne kebyže nebola nejaké vidina airdropov tak už nemám prečo ETH a nič podobné používať.. Mám aktívnu pôžičiku na Compounde ale to je len čisto kvôli tomu že dúfam v bull run a že tie coiny predám drahšie ako sú teraz...
Plastex 23.06.2025 20:05
@tree 木 S tímhle nesouhlasím. Už když jsem se začal o krypto začal zajímat okolo 2017/2018 tak to bylo prakticky stejné (drtivá většina projektů scam) - jen se to dělalo jinak, na jiných platformách a jinými způsoby. Předtím se tvořili separátní coiny a jednoúčelové blockchainy, dneska jsou to spíš smart-kontrakty, parachainy, L2s atp.
V tom období jsem jen kupoval a nejak na blockchainu nefungoval ale kolem 2019 kdy jsem zacal v defi trosku fungovat tak minimalne na me to pusobilo tak ze vetsina projektu bylo v poho, nebo se mi nedostalo pod ruky, je fakt ze jsem jel jen uni aave atd, ale urcite to nebylo tak ze ti za den vzniklo 10000 projektu a z toho 9999 scamu ktere se nedozijou dalsiho dne.
tree 木 23.06.2025 20:13
@Shady Ja som na tom nejak podobne ako väčšina tu. Spočiatku ma to krypto neuveriteľne bavilo, skúšať nové projekty, vznikalo toho fakt veľa a úplne neuveriteľné veci na tú dobu. To bol tuším rok 2021.. posledné roky to je ale o tom že príde nový chain, kde vznikne zase len plno dexov, lending platforiem a vždy je to o tom istom dokola. Mám tisícky transakcii na rôznych chainoch, ale už to je z mojej strany čisto len o lovení airdropov. Akurát že už posledné obdobie to je celé nahovno, projekty väčšinu tokenov rozdelia sebe a insiderom (česť výnimkam ako Hyperliquid). Aktuálne kebyže nebola nejaké vidina airdropov tak už nemám prečo ETH a nič podobné používať.. Mám aktívnu pôžičiku na Compounde ale to je len čisto kvôli tomu že dúfam v bull run a že tie coiny predám drahšie ako sú teraz...
Díky za tu zkušenost.. je mi líto že nemáš důvod eth apod. používat, ale krypto v základu úplně není o spekulaci a jak lehce vydělat nebo airdropech. To je jen takový bonus který tu byl, a bohužel většina lidí to jen vysála aniž by vrátila cokoliv zpět 😦 Není se pak co divit, že vznikají další a další chainy kde se replikují věci, protože tohle vlastně lidi chtějí. Bohužel.
<@716757812545454130> Neber si to osobně, ale vlastně ten tvůj přístup vnímám jakou součást toho problému. Pokud uživatele zajímá jen vidina airdropů nebo spekulace, pak je to jasný signál pro scammery jak tohle exploitovat. Pro mě je krypto pořád fascinující jako bylo před lety, pořád vidím a zkouším spoustu zajímavých projektů.

Krypto v tomhle jen odráží potřeby lidí - zajímá vás spekulace? Dostanete spekulaci.
(upraveno)
Plastex 23.06.2025 20:22
@tree 木 <@716757812545454130> Neber si to osobně, ale vlastně ten tvůj přístup vnímám jakou součást toho problému. Pokud uživatele zajímá jen vidina airdropů nebo spekulace, pak je to jasný signál pro scammery jak tohle exploitovat. Pro mě je krypto pořád fascinující jako bylo před lety, pořád vidím a zkouším spoustu zajímavých projektů.

Krypto v tomhle jen odráží potřeby lidí - zajímá vás spekulace? Dostanete spekulaci.
Rekni jake projekty jsou zajimave, dlouho jsem neslysel o zadnem opravdu inovativnim projektu, ktery by byl vyjimecny:-)
Shady 23.06.2025 20:30
@tree 木 Díky za tu zkušenost.. je mi líto že nemáš důvod eth apod. používat, ale krypto v základu úplně není o spekulaci a jak lehce vydělat nebo airdropech. To je jen takový bonus který tu byl, a bohužel většina lidí to jen vysála aniž by vrátila cokoliv zpět 😦 Není se pak co divit, že vznikají další a další chainy kde se replikují věci, protože tohle vlastně lidi chtějí. Bohužel.
Neberiem si to vôbec osobne, ale to ako to mám teraz ma bohužiaľ naučili tie projekty. Keď som to všetko začal používať tak som o slove airdrop ani nepočul, skôr ma fascinovali nové veci, brutálne UX a vidina toho že keď tie projekty pochopim aj na technickej urovni tak do budúcna budem mať obrovský náskok pred plebs. Dokonca som mal obdobie kedy som veľmi zvažoval či neopustím job a nepôjdem do nejakého crypto projektu ako vývojar. Potom ale prišli prvé airdropy a vidina toho že keď budeš robiť niečo čo ťa viacmenej baví a ešte za to dostaneš odmenu strhne myslím každého.. Ja by som aktuálne veľmi rád skúšal niečo nové ale nevidím tam teraz nič čomu by sa oplatilo venovať môj čas ktorého mam teraz strašne málo
💛 1
tree 木 23.06.2025 20:30
@Plastex Rekni jake projekty jsou zajimave, dlouho jsem neslysel o zadnem opravdu inovativnim projektu, ktery by byl vyjimecny:-)
Tak třeba z poslední doby
- https://aboutcircles.com/ - reiterace "minimální základního přijmu" a anti-sybil mechanismů
- https://fileverse.io/ - dSheets, decentralizacová alternativa pro Google Sheets a Docs
- hodně mě baví zero knowledge a konkrétně zkTLS - což umožní z každýho webu udělat NFT, resp. verifikovatelnej - https://medium.com/zkpass/zktls-the-cornerstone-of-verifiable-internet-da8609a32754
typická ukázka zktls je třeba ZKP2P, aneb vexlování skrz Revolut, Wise atp...
https://zkp2p.xyz/
(upraveno)
tree 木 23.06.2025 20:43
@Shady Neberiem si to vôbec osobne, ale to ako to mám teraz ma bohužiaľ naučili tie projekty. Keď som to všetko začal používať tak som o slove airdrop ani nepočul, skôr ma fascinovali nové veci, brutálne UX a vidina toho že keď tie projekty pochopim aj na technickej urovni tak do budúcna budem mať obrovský náskok pred plebs. Dokonca som mal obdobie kedy som veľmi zvažoval či neopustím job a nepôjdem do nejakého crypto projektu ako vývojar. Potom ale prišli prvé airdropy a vidina toho že keď budeš robiť niečo čo ťa viacmenej baví a ešte za to dostaneš odmenu strhne myslím každého.. Ja by som aktuálne veľmi rád skúšal niečo nové ale nevidím tam teraz nič čomu by sa oplatilo venovať môj čas ktorého mam teraz strašne málo
Chápu no. Tak to je škoda že jsi do žádného krypto projektu pracovat nešel.. To je to nejlepší co člověk může udělat, když si chce v kryptu vydělat peníze. Pořád jsme strašně early a člověk se za pár let může neskutečně posunout, jak finančně, tak profesně 🙂

Důležité je focusovat se na něco, ekosystém se strašně rozrostl a nejde sledovat všechno - pokud člověk chce sledovat všechno, pak lehce může naletět. To že jsem se před lety rozhodnul focusovat se na Ethereum mi ušetřilo strašně moc nervů a peněz..
Tím jen reaguji na to jak jsi psal o těch nových chainech a jak se tam replikují věci - mě tohle vpodstatě nezajímá a ignoruji to. To může udělat každý 🙂
Plastex 23.06.2025 20:51
@tree 木 Tak třeba z poslední doby
- https://aboutcircles.com/ - reiterace "minimální základního přijmu" a anti-sybil mechanismů
- https://fileverse.io/ - dSheets, decentralizacová alternativa pro Google Sheets a Docs
- hodně mě baví zero knowledge a konkrétně zkTLS - což umožní z každýho webu udělat NFT, resp. verifikovatelnej - https://medium.com/zkpass/zktls-the-cornerstone-of-verifiable-internet-da8609a32754
No chtel jsem zareagovat ve smyslu co bych asi dokazal pochopit a zacit pouzivat a zjistil jsem ze tomu vlastne ani poradne nerozumim:-) ZKmail v poho, zkp2p taky v poho ale treba ten aboutcircle vubec a fileverse spis nechapu to proc by to nekdo chtel pouzivat 🙂
(upraveno)
tree 木 23.06.2025 20:56
@Plastex No chtel jsem zareagovat ve smyslu co bych asi dokazal pochopit a zacit pouzivat a zjistil jsem ze tomu vlastne ani poradne nerozumim:-) ZKmail v poho, zkp2p taky v poho ale treba ten aboutcircle vubec a fileverse spis nechapu to proc by to nekdo chtel pouzivat 🙂
Hele zrovna to Circles mi přijde že by to tu lidi mohlo bavit 🙂 Kdo by nechtěl dostávat tokeny zadarmo? 😄
Je to trošku levičácký, ale jako experiment je to hodně zajímavý. Taková bezkorporátní verze Worldcoinu trošku.
(zatím ale ty CRC tokeny nejsou veřejně obchodovaný myslím)

Funguje to tak že když se člověk zaregistruje tak dostává 1 CRC za hodinu a pak tam jsou nějaký bonusy za pozvaný lidi a na druhou stranu nějaký poplatky zpátky do komunity atp...
(upraveno)